top of page

Będziemy zamieszczać tutaj mało znane, a ciekawe fakty ze świata sztuki. Zapraszamy do lektury...

1.

Nihil novi sub soli, czyli jakie kłopoty miał J.S.Bach ponad 300 lat temu :

"...Władze nie miały pojęcia, jak ciężką walkę toczy Bach. Nie dostrzegały, jak bardzo jest zmęczony proszeniem swoich muzyków, by grali za bardzo małe honoraria, lub za nic, i że owi muzycy byli zmuszeni do grania w celach zarobkowych na ślubach i innych prywatnych uroczystościach, zamiast poświęcać czas na ćwiczenia i próbowanie wymagających dzieł Bacha."

"Obecny stan muzyki bardzo się różni od dawniejszego, ponieważ nasza sztuka się bardzo rozwinęła, gust się zadziwiająco zmienił, w związku z tym dawny styl muzyki już nie brzmi dobrze w naszych uszach, toteż tym bardziej potrzebna jest ogromna pomoc, by wybrać i zaangażować takich muzyków, którzy by (..) byli w stanie  oddać sprawiedliwość kompozytorowi i jego pracy."

J.S.BACH

Źródło : C.Wollf - "J.S.Bach Muzyk i Uczony" (405)

2.

K.K. Baczyński poza swoim poetyckim geniuszem miał zadziwiające zdolności przewidywania przyszłości. Oto fragmenty wiersza "Do Pana Józefa" (1942 r.):

 

"Wojna krótko potrwa, jakieś sześćdziesiąt latek, i cichutko, nim się człowiek obejrzy, będziemy w ojczyźnie, w nowych spodniach, w krawacie i czystej bieliźnie żeby tak rzec - prawdziwi już obywatele, nadęci, uśmiechnięci, chodzący w niedzielę do kina i Zachęty....

Tak to będzie. I Sikorski będzie, pepesowcy, endecy, poeci...

I będzie sejm i senat ...
będą mądrzy i głupi, zdolni i gamonie, będą książki, cenzura, będą grafomani i po ulicach będą brodzili pijani. W urzędach będą siedzieć sami naczelnicy i będzie raz na dobę noc z żółtym księżycem, i będą policjanci, będą konfidenci, propaganda, złe drogi...."

bottom of page