top of page

27 sierpnia 2019, godz 15:00- Ministerstwo Spraw Zagranicznych, ul. Krywulta 2

Spotkałem się w gronie 3 osób (Beata Przybyszewska-Kujawa, Maria Wiro-Kiro, Mateusz Jarosz) z panią dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą  oraz jej asystentką. Na spotkanie przygotowałem listę postulatów dotyczących upamiętnienia pobytu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego na Solcie w latach 1937 i 1938. Jak się okazuje, pewne kwestie (np sprawa tablic informacyjnych) mogą być załatwiane tylko na szczeblu ministerstw spraw zagranicznych obydwu państw (Polski i Chorwacji). 

Poniżej zamieszczam treść mojego pisma, które skierowałem do p. Dyrektor.

Co do dalszych działań w tej sprawie, to sądząc z aktualnych zdjęć z Solty, to nic się nie zmieniło. Jeżeli jednak się mylę, proszę o napisanie do mnie (mail w zakładce KONTAKT).

z17900786V,Nowy-budynek-Ministerstwa-Spr

PROPOZYCJE

 

dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych

związane z ochroną miejsca pamięci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

i innych polskich pamiątek z lat 30-tych XX w na wyspie Solta w Chorwacji

 

1. Postawienie tablic informacyjnych :

 

  1. przed domem, w którym mieszkał K. K. Baczyński w Necujam:

  2. informacja o pobycie K. K. Baczyńskiego w latach 1937-38. Krótka biografia, zarys twórczości i podkreślenie wkładu w walce o wolną Polskę

  3. przed kościółkiem w Necujam o obrazie Matki Boskiej Ostrobramskiej i tym, że Polacy ufundowali ten kościółek

  4. w miejscowości promowej Rogac: o pobycie Polaków na Solcie w latach 30-tych i ich wkładzie w rozwój wyspy (działalność Władysławy Nazarewskiej, jej praca dla orkiestry Olinta i rozwinięcie turystyki do Jugosławii)

  5. przed kościółkiem w Rogacu (o tablicy Piłsudskiego, jej losach i o samym Piłsudskim)

 

2. Uporządkowanie terenu wokół domu, w którym mieszkał Baczyński : obecnie jest zarosły krzakami. Przed domem stoi zardzewiała budka telefoniczna z czasów marszałka Tito. Kamień z tablicą poświęconą Baczyńskiemu jest częściowo zasłonięty przez krzewy. Postuluje się posprzątanie terenu, zagrabienie ziemi i wyrównanie krzewów. Najlepiej, gdyby przed tablicą posadzono biało – czerwone kwiaty. Postuluje się ogrodzenie terenu krótka siatką, ponieważ zaraz za domem znajduje się dyskoteka i przez posesję w okresie letnim przewalają się tłumy. Postuluje się usunięcie budki, częściowo zasłaniającej dom.

 

3. Umieszczenie kopii obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej (wraz z ramami) w kościółku w Necujam (tam, gdzie było jego pierwotne miejsce) z tabliczką informującą o pochodzeniu obrazu.

 

4. Umieszczenie przewodnika w języku polskim (ewent. przetłumaczenie na chorwacki) w Biurze Turystycznym na Solcie, zarządzanym przez miasto. Przewodnik opisuje polskie pamiątki na wyspie, działalność Polaków w latach 30-tych, oraz miejsca związane z pobytem K. K. Baczyńskiego na Solcie. Taki przewodnik został już napisany przez p. Barbarę Figurniak, ale z niezrozumiałych względów list w tej sprawie do władz Solty (2015 r.) nie doczekał się odpowiedzi.

 

5. Umieszczenie tablicy informacyjnej o Polakach na Solcie na przystani promowej w Splicie.

Tablica zachęciłaby polskich turystów do odwiedzenia wyspy.

 

6. Dodatkowo: pokój pamięci poświęcony Baczyńskiemu w domu w którym przebywał ok 4 miesiące w latach 1937 i 1938.

 

Opracował :

MATEUSZ JAROSZ

27.08.2019

bottom of page