âBarbara Figurniak : Ćpiew
Mateusz Jarosz : muzyka, instrumentacja i realizacja nagraĆ
Krzysztof Kamil BaczyĆski - muzyka do sĆów
27 sierpnia 2019, godz 15:00- Ministerstwo Spraw Zagranicznych, ul. Krywulta 2
â
SpotkaĆem siÄ w gronie 3 osób (Beata Przybyszewska-Kujawa, Maria Wiro-Kiro, Mateusz Jarosz) z paniÄ dyrektor Departamentu WspóĆpracy z PoloniÄ i Polakami za GranicÄ oraz jej asystentkÄ . Na spotkanie przygotowaĆem listÄ postulatów dotyczÄ cych upamiÄtnienia pobytu Krzysztofa Kamila BaczyĆskiego na Solcie w latach 1937 i 1938. Jak siÄ okazuje, pewne kwestie (np sprawa tablic informacyjnych) mogÄ byÄ zaĆatwiane tylko na szczeblu ministerstw spraw zagranicznych obydwu paĆstw (Polski i Chorwacji).
â
PoniĆŒej zamieszczam treĆÄ mojego pisma, które skierowaĆem do p. Dyrektor.
Co do dalszych dziaĆaĆ w tej sprawie, to sÄ dzÄ c z aktualnych zdjÄÄ z Solty, to nic siÄ nie zmieniĆo. JeĆŒeli jednak siÄ mylÄ, proszÄ o napisanie do mnie (mail w zakĆadce KONTAKT).
PROPOZYCJE
dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych
zwiÄ zane z ochronÄ miejsca pamiÄci Krzysztofa Kamila BaczyĆskiego
i innych polskich pamiÄ tek z lat 30-tych XX w na wyspie Solta w Chorwacji
1. Postawienie tablic informacyjnych :
-
przed domem, w którym mieszkaĆ K. K. BaczyĆski w Necujam:
-
informacja o pobycie K. K. BaczyĆskiego w latach 1937-38. Krótka biografia, zarys twórczoĆci i podkreĆlenie wkĆadu w walce o wolnÄ PolskÄ
-
przed koĆcióĆkiem w Necujam o obrazie Matki Boskiej Ostrobramskiej i tym, ĆŒe Polacy ufundowali ten koĆcióĆek
-
w miejscowoĆci promowej Rogac: o pobycie Polaków na Solcie w latach 30-tych i ich wkĆadzie w rozwój wyspy (dziaĆalnoĆÄ WĆadysĆawy Nazarewskiej, jej praca dla orkiestry Olinta i rozwiniÄcie turystyki do JugosĆawii)
-
przed koĆcióĆkiem w Rogacu (o tablicy PiĆsudskiego, jej losach i o samym PiĆsudskim)
2. UporzÄ dkowanie terenu wokóĆ domu, w którym mieszkaĆ BaczyĆski : obecnie jest zarosĆy krzakami. Przed domem stoi zardzewiaĆa budka telefoniczna z czasów marszaĆka Tito. KamieĆ z tablicÄ poĆwiÄconÄ BaczyĆskiemu jest czÄĆciowo zasĆoniÄty przez krzewy. Postuluje siÄ posprzÄ tanie terenu, zagrabienie ziemi i wyrównanie krzewów. Najlepiej, gdyby przed tablicÄ posadzono biaĆo – czerwone kwiaty. Postuluje siÄ ogrodzenie terenu krótka siatkÄ , poniewaĆŒ zaraz za domem znajduje siÄ dyskoteka i przez posesjÄ w okresie letnim przewalajÄ siÄ tĆumy. Postuluje siÄ usuniÄcie budki, czÄĆciowo zasĆaniajÄ cej dom.
3. Umieszczenie kopii obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej (wraz z ramami) w koĆcióĆku w Necujam (tam, gdzie byĆo jego pierwotne miejsce) z tabliczkÄ informujÄ cÄ o pochodzeniu obrazu.
4. Umieszczenie przewodnika w jÄzyku polskim (ewent. przetĆumaczenie na chorwacki) w Biurze Turystycznym na Solcie, zarzÄ dzanym przez miasto. Przewodnik opisuje polskie pamiÄ tki na wyspie, dziaĆalnoĆÄ Polaków w latach 30-tych, oraz miejsca zwiÄ zane z pobytem K. K. BaczyĆskiego na Solcie. Taki przewodnik zostaĆ juĆŒ napisany przez p. BarbarÄ Figurniak, ale z niezrozumiaĆych wzglÄdów list w tej sprawie do wĆadz Solty (2015 r.) nie doczekaĆ siÄ odpowiedzi.
5. Umieszczenie tablicy informacyjnej o Polakach na Solcie na przystani promowej w Splicie.
Tablica zachÄciĆaby polskich turystów do odwiedzenia wyspy.
6. Dodatkowo: pokój pamiÄci poĆwiÄcony BaczyĆskiemu w domu w którym przebywaĆ ok 4 miesiÄ ce w latach 1937 i 1938.
OpracowaĆ :
MATEUSZ JAROSZ
27.08.2019